Konya’da Alışveriş

Konya, çeşitli tarihi alışveriş mekanlarına ev sahipliği yapmakla beraber tabii ki bunun dışında günümüz alışveriş kültürünün önemli bir parçası olan AVM’leride bulunduruyor.

Kadınlar Pazarı

MELİKE HATUN ÇARŞISI 


NAM-I DİĞER KADINLAR PAZARI

Bir zamanlar sadece kadınların kendi elleriyle yetiştirdikleri yöresel ürünleri Pazar günleri öğlene kadar sergiledikleri bir mekan olan Kadınlar Pazarı’nın, şu günlerde satıcılarının cinsiyeti değişmiş olsa da burası her gün yöresel ürünleri bulabileceğiniz harika pazar.

hem tarihi hemde otantik organik ürünler bulabileceğiniz bir kapalı pazar gerçek ismi Melike Hatun pazarı tarihi bir mazisi var Selçuklu sultanı Alâaddin Keykubat Zevcesi Melike Hatun tarafından yaptırıldı ama şuan Kadınların organik ürünlerini sattığı pazar olduğu için ismini almıştır.

Konya-bedesten-çarşısı-2-1024x576

Bedesten Çarşısı

Bedesten mahalle olarak Meram ilçesinin Şükran Mahallesine bağlıdır. Bedesten çarşısının sokaklarında gezerken içinize çektiğiniz baharat kokuları ile bir anda kendinizi Osmanlı İmparatorluğunun, efendi esnaflarının zamanında bulabilirsiniz. Yakın zamanda gelinlik giyerek dünya evine girecek olan bir genç kız iseniz aradığınız her türlü çeyizlik eşyaları ve ev malzemelerini de kolaylık ile bu tarihi çarşıdan temin edebilirsiniz. Esnafları sıcakkanlı, fiyatlar ucuz, ürün çeşitliliği oldukça fazla ve kaliteli. Bu saydığım özellikteki eşyaları kolaylıkla Bedesten çarşısında bulabilir aynı zamanda tarihi dokuyu içinize çekebilirsiniz. Bu tarihi Bedesten çarşısının ara sokaklarında gezmek güzel ve ara sokaklarda tarihe direnen kunduracıları falan görmek insana garip bir mutluluk veriyor. Konya’ya yolu düşen yerli ya da yabancı turistlerin gezip görmesi, mutlaka bir anı, hatıra edinmesi gereken nadir mekânlardandır Bedesten çarşısı. Her santimetresi ecdat kokan, tarih kokan ender mekânların başında geliyor. Yapılan restore çalışması ile doğal yapısını büyük oranda korumuştur.

mgungor42_Konya-Foto-4

Sarraflar Çarşısı

Konya'nın yer altında ki Altın deposu olarak düşünebilirsiniz düğün alışverişinin uğrak noktası olarak bilinir Mevlana meydanını teksas yolu arasında bulunur alışveriş konusunda ışıltılı ve güvenlidir.

41768645_WWNMA0HtYLdn9lnVx3tiXTEki7sYA5J9upNbN6u8U1I

Kemerli Çarşı

Zafer- Alaaddin

This is the heading

Kent Plaza AVM

Kule Site AVM

Novada AVM

M1 Tepe AVM