Konya ve Ulaşım

Otogardan KTO Karatay Üniversitesine Ulaşım.

  Konya Otogardan  Konya şehir merkez istikametine giden Sancak yada Aydınlıkevler dolmuşlarına binilir.  Yaklaşık 45 dakika kadar sürmektedir. Tam önünden her iki dolmuşta geçmektedir.  Ayrıca tranvaya da binilip gidilebilir. Yalnız alaaddin tepesinin oradan aktarma yapmanız gerekmektedir. Bu da çok yakınından geçmektedir. Bu şekilde kolaca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Konya da ulaşım diğer illerimize göre daha rahattır. Bu yazımızda tren garından Mevlana türbesine nasıl gidilir onu anlatacağım.

Hızlı trenle tren  garına gelince trenden inilir. ilk önce tren garından  Konya Büyükşehir Belediyesinin  otobüsleri Mevlana yönüne gidecek şekilde servis yapmak üzere iniş peronun önünde dururlar. Fakat bunlar için otobüs kartı gereklidir. Yada uygun 2,5 lira . şoföre verilerek onun kartından da yada bir yolcunun kartından da yararlanabilirsiniz.  Otobüs hareket ettikten sonra eski stadyumun oradan geçerek, Zafere uğrar, arkasından Alaaddin tepesinin kenarından geçerek İş bankasının oradan devam eder ve kayalı parkı geçerek, Sarrafların oradan Mevlana çarşısının arka tarafındaki otobüs durağında yada az ilerde üçler mezarlığının oradaki durakta inerek.Yolun karşı tarafına  geçerek Mevlana türbesinin giriş peronlarına ulaşabilirsiniz.

   Eğer otobüsle gitmek istemezseniz, tren garının önündeki caddenin karşısına geçerek  gelecek Meram eski yol dolmuşlarına binerek yine Şoföre 2,5 lira ücretini ödemekle  Aziziye caddesinde inerek. Aşağı yukarı 150 metre doğu yönünde yürüyerek Mevlana türbesine ulaşabilirsiniz.. Her iki toplu ulaşımla Mevlana türbesini kolayca ulaşabilirsiniz.